Foghúzás után
A foghúzás az utolsó utáni lehetőség a mai modern fogászatban, azonban néha elkerülhetetlen abban az esetben, ha az adott fog már menthetetlen. Természetesen mi is mindig a fájdalmat okozó fog megmentésre törekszünk. A legjobb megoldás a fogeltávolítás kikerülésére természetesen még mindig a megelőzés, a rendszeres és helyes technikával történő fogápolás. Ide tartozik még a fogselyem használata és a fogorvos rendszeres felkeresése évente legalább két alkalommal még akkor is, ha egyébként semmilyen panaszunk nincsen.
Mi a teendő foghúzás után, mire figyeljünk?
Szinte teljesen természetes, hogy a beavatkozás után, az izgalmak és a pillanat hevében, a Páciens nem tudja teljes egészében fejben tartani a fogorvos által adott instrukciókat, így mi most összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat. Lássuk mire kell figyelni foghúzás után!
Mindent csak óvatosan és körültekintően!
Az első 24 órán belül több mindenre érdemes figyelni. Hiába lettünk egy foggal szegényebbek, enni-inni, orrot fújni, tüsszenteni jó eséllyel fogunk.
Amikor az érzéstelenítő hatása már megszűnt, a sebre helyezett gézt, tampont már jó eséllyel eltávolíthatjuk. A fogeltávolítást követő első fél órában érdemes erősebben szorítani friss sebünkre, de ne essünk azért túlzásba. Az orrfújást nem kell mellőznünk, a tüsszentést pedig pláne ne tartsuk vissza, mert fennállhat az arcüreg megnyílása lehetősége.
Étkezés, ivás foghúzás után
Valószínűleg a fogorvostól történő távozás után nem az étkezés lesz az első dolog, ami eszünkbe jut, és ez így is helyes. Amíg a zsibbadás még tart (2-3 órán keresztül) kerüljük az étkezést, az ivást pedig lehetőleg ásványvízre korlátozzuk. Ha elmúlt a zsibbadás, az első 12 órán belül még így is próbáljuk kerülni a szilárd ételek fogyasztását.
A vérzés is teljesen normális bizonyos ideig és bizonyos mértékig. Fontos hogy friss sebünket ne szívogassuk, nyelvünkkel ne piszkáljuk azt. Ha szükséges tegyünk be friss gézlapot és nem túl erősen, de kellő határozottsággal harapjunk rá. Erős, intenzív vérzés esetén viszont mindenképp vegyük fel kezelő orvosunkkal a kapcsolatot.
Fájdalomcsillapítás és fogmosás
Az érzéstelenítő hatásának elmúltával szükségünk lehet fájdalomcsillapítóra. Ez esetben kövessük a fogorvos által javasolt mennyiséget, azt ne lépjük túl.
A fogmosás lehetőleg ilyenkor se maradjon el, azonban itt is fontos a fokozott óvatosság. A fogainkon képződő lepedék ugyanis friss sebünkbe jutva további problémákat képes okozni. A foghúzás által érintett területet ajánlott elkerülni, nehogy megsértsük friss sebünket. 1-2 nap elteltével pedig már ez a terület is tisztítható igazán puha sörtéjű fogkefével és rendkívüli óvatossággal!
Kapcsolódó téma: miért fáj a fogunk?
Kérjen időpontot telefonon, bejelentkezés: 20/770-38-99
Címünk: Debrecen, Péterfia utca 29.
Weboldalunkon keresztül is kapcsolatba léphet Velünk, akár időpontot is kérhet, ide kattintva!